Skip to content

348 Quigley AveVineland, NJ 08360

Built 1935

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block2705
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X,2
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,932
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,800
15%
Improvement Value:$152,200
85%
Total Assessment$180,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,731+0.7%
2024$5,693+22.7%
2023$4,640+2.9%
2022$4,508+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 4196, Page 7904Recorded8/12/2020

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 4000, Page 2020

Property Built

Built

Year Built: 1935