Skip to content

422 W Peach StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 29, 2022

Property Information

Block2904
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1.5S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,375
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$14,500
14%
Improvement Value:$87,400
86%
Total Assessment$101,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,245+0.7%
2024$3,223+5.0%
2023$3,070+2.9%
2022$2,983+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$15,500
DeedBook 1537, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1900