Skip to content

226 W Plum StVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Jul 31, 2024

Property Information

Block2910
Lot7
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage873
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,100
18%
Improvement Value:$74,500
82%
Total Assessment$90,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,885+0.7%
2024$2,866+5.0%
2023$2,730+2.9%
2022$2,652+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$215,000
Sq Ft873DeedBook 4259, Page 1057Recorded8/9/2024

Property Sale

Sale
$100,000
Sq Ft873DeedBook 4208, Page 1922Recorded4/21/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925