Skip to content

106 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1959
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$3,600,000
Last Sale Date
Jan 10, 2025

Property Information

Block2917
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building ClassR-WVV
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.84

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$710,000
36%
Improvement Value:$1,290,000
65%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$65,320+0.7%
2024$64,880-8.9%
2023$71,208+2.9%
2022$69,207+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$3,600,000
DeedBook 4265, Page 5342Recorded1/21/2025

Property Sale

Sale
$2,000,000
DeedBook 4235, Page 5739Recorded12/1/2022

Property Built

Built

Year Built: 1959