Skip to content

313 W Wood StVineland, NJ 08360

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Dec 1, 2025

Property Information

Block2919
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page29

Building Details

Building Class47
Description2S-F-X
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,480
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,100
13%
Improvement Value:$101,100
87%
Total Assessment$116,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,700+0.7%
2024$3,675+5.0%
2023$3,501+2.9%
2022$3,401+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$288,000
Sq Ft1,480DeedBook 4279, Page 2130Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2785, Page 272

Property Built

Built

Year Built: 1887