Skip to content

22 S Fourth StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Oct 1, 2012

Property Information

Block3803
Lot9
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page38

Building Details

Building Class45
Description2S-B-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,470
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
17%
Improvement Value:$80,600
83%
Total Assessment$97,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,092+0.7%
2024$3,071+5.0%
2023$2,926+2.9%
2022$2,842+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4096, Page 9416

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 2851, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1900