Skip to content

418 N Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Jul 3, 2025

Property Information

Block3004
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,523
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,500
15%
Improvement Value:$92,200
85%
Total Assessment$108,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,461+0.7%
2024$3,438+5.0%
2023$3,275+2.9%
2022$3,182+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$233,000
Sq Ft1,523DeedBook 4273, Page 3584Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$110,000
Sq Ft1,523DeedBook 4185, Page 5672Recorded10/4/2019

Property Sale

Sale
$42,525
DeedBook 1674, Page 227

Property Built

Built

Year Built: 1950