Skip to content

410 N Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Apr 4, 2022

Property Information

Block3004
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage972
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
19%
Improvement Value:$71,300
81%
Total Assessment$88,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,805+0.7%
2024$2,787+5.0%
2023$2,654+2.9%
2022$2,579+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft972DeedBook 4226, Page 6879Recorded5/5/2022

Property Sale

Sale
$46,500
DeedBook 4092, Page 1684

Property Sale

Sale
$22,000
DeedBook 1217, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1949