Skip to content

407 N Seventh StVineland, NJ 08360

Built 1964
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Nov 28, 2012

Property Information

Block3004
Lot21
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-R
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,900
19%
Improvement Value:$76,700
81%
Total Assessment$94,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,012+0.7%
2024$2,992+5.0%
2023$2,850+2.9%
2022$2,769+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000

From:

To:

DeedBook 4118, Page 7788Recorded7/2/2014

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 2750, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1964