Skip to content

319 N Eighth StVineland, NJ 08360

Built 1920
Commercial

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Apr 30, 2021

Property Information

Block3006
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building ClassR-R
Description2S-F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
11%
Improvement Value:$130,500
89%
Total Assessment$146,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,665+0.7%
2024$4,634+5.0%
2023$4,414+2.9%
2022$4,288+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 4208, Page 7464Recorded5/3/2021

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1362, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1920