Skip to content

618 E Pear StVineland, NJ 08360

Built 1890

Last Sale Price
$143,000
Last Sale Date
Sep 14, 2022

Property Information

Block3008
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class45
Description2S-F-X-2UG
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,818
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,100
14%
Improvement Value:$89,400
86%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,327+0.7%
2024$3,305+5.0%
2023$3,149+2.9%
2022$3,059+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$143,000
Sq Ft1,818DeedBook 4232, Page 6762Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2585, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1890