Skip to content

616 E Pear StVineland, NJ 08360

Built 1932

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Oct 19, 2001

Property Information

Block3008
Lot18
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,055
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
16%
Improvement Value:$85,500
84%
Total Assessment$102,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,257+0.7%
2024$3,236+5.0%
2023$3,082+2.9%
2022$2,994+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2546, Page 122

Property Built

Built

Year Built: 1932