Skip to content

512 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1958

Last Sale Price
$25,900
Last Sale Date
May 23, 1983

Property Information

Block3011
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,000
18%
Improvement Value:$74,300
82%
Total Assessment$90,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,875+0.7%
2024$2,856+5.0%
2023$2,721+2.9%
2022$2,643+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,900
DeedBook 1464, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1958