Skip to content

716 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1882

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Oct 19, 2021

Property Information

Block3013
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description2S-F-O-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,478
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,800
21%
Improvement Value:$74,400
79%
Total Assessment$94,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,999+0.7%
2024$2,980+5.0%
2023$2,838+2.9%
2022$2,757+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
Sq Ft2,478DeedBook 4217, Page 790Recorded10/20/2021

Property Sale

Sale
$52,500
DeedBook 1481, Page 67

Property Built

Built

Year Built: 1882