Skip to content

723 E Pear StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2000

Property Information

Block3013
Lot5
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F-1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,360
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,000
22%
Improvement Value:$67,400
78%
Total Assessment$86,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,751+10.8%
2024$2,483+5.5%
2023$2,353+3.3%
2022$2,279+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900