Skip to content

817 E Plum StVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Dec 15, 2017

Property Information

Block3015
Lot4
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page30

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,316
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,800
15%
Improvement Value:$98,600
85%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,674+0.7%
2024$3,650+5.0%
2023$3,477+2.9%
2022$3,378+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

From:

To:

Sq Ft1,316DeedBook 4161, Page 7307Recorded12/29/2017

Property Sale

Sale
$44,000
DeedBook 1738, Page 133

Property Built

Built

Year Built: 1900