Skip to content

1429 Woodland AveVineland, NJ 08360

Built 1979
Commercial

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Aug 5, 2016

Property Information

Block303
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1S-CB-A
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,598
Acreage1.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,800
72%
Improvement Value:$76,200
28%
Total Assessment$275,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,756+0.7%
2024$8,698+5.0%
2023$8,286+2.9%
2022$8,049+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft3,598DeedBook 4144, Page 980Recorded8/10/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979