Skip to content

3971 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1979

Last Sale Price
$5,500
Last Sale Date
Jun 23, 1978

Property Information

Block303
Lot60
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,729
Acreage1.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,900
22%
Improvement Value:$141,500
78%
Total Assessment$181,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+0.7%
2024$5,738+5.0%
2023$5,466+2.9%
2022$5,310+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1979

Property Sale

Sale
$5,500
DeedBook 1278, Page 299