Skip to content

4045 N Mill RdVineland, NJ 08360

Built 1985

Last Sale Price
$173,000
Last Sale Date
Oct 18, 2013

Property Information

Block303
Lot61
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,826
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
21%
Improvement Value:$137,900
79%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,524+0.7%
2024$5,488+5.0%
2023$5,228+2.9%
2022$5,078+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft1,826DeedBook 4110, Page 7728Recorded10/23/2013

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2793, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1985