Skip to content

972 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1949

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 25, 2025

Property Information

Block3103
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,583
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,400
13%
Improvement Value:$157,900
87%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,773+0.7%
2024$5,735+5.0%
2023$5,463+48.9%
2022$3,668+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$249,000
Sq Ft1,583DeedBook 4212, Page 6042Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

Sq Ft1,583DeedBook 4170, Page 7829Recorded9/7/2018

Property Built

Built

Year Built: 1949