Skip to content

842 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1952

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
May 25, 2000

Property Information

Block3103
Lot25
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,272
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
20%
Improvement Value:$117,700
80%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,684+0.7%
2024$4,653+5.0%
2023$4,432+2.9%
2022$4,306+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 2437, Page 11

Property Built

Built

Year Built: 1952