Skip to content

804 Sawyer AveVineland, NJ 08360

Built 1941

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
Mar 29, 2001

Property Information

Block3103
Lot28
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,615
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,600
20%
Improvement Value:$100,700
80%
Total Assessment$126,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,021+0.7%
2024$3,995+5.0%
2023$3,805+2.9%
2022$3,697+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 2503, Page 34

Property Built

Built

Year Built: 1941