Skip to content

1159 E Park AveVineland, NJ 08360

Built 1925

Last Sale Price
$10,000
Last Sale Date
Oct 1, 2068

Property Information

Block3105
Lot15
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -3UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,368
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,400
24%
Improvement Value:$110,000
76%
Total Assessment$145,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,630+0.7%
2024$4,599+5.0%
2023$4,381+2.9%
2022$4,256+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 1138, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1925