Skip to content

63 Howard StVineland, NJ 08360

Built 1930

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Dec 30, 2014

Property Information

Block4215
Lot29
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page42

Building Details

Building Class45
Description1S-F-O
Dwellings2
Zoning02
Sq Footage1,305
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,200
25%
Improvement Value:$70,100
75%
Total Assessment$93,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,971+0.7%
2024$2,951+5.0%
2023$2,811+2.9%
2022$2,731+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$15,000

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 4124, Page 3848Recorded12/31/2014

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2788, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1930