Skip to content

1440 Norris DrVineland, NJ 08360

Built 1957

Last Sale Date
Sep 24, 2068

Property Information

Block3105
Lot31
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,096
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
24%
Improvement Value:$83,400
76%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,493+0.7%
2024$3,470+5.0%
2023$3,305+2.9%
2022$3,211+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 4156, Page 6663Recorded8/21/2017

Property Built

Built

Year Built: 1957