Skip to content

1116 New Pear StVineland, NJ 08360

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 4, 1995

Property Information

Block3105
Lot56
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,341
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
18%
Improvement Value:$130,400
82%
Total Assessment$158,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,056+0.7%
2024$5,023+5.0%
2023$4,785+2.9%
2022$4,648+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1949