Skip to content

1158 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1900

Last Sale Price
$97,500
Last Sale Date
Sep 27, 2013

Property Information

Block3108
Lot16
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,171
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,800
25%
Improvement Value:$75,200
75%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,184+0.7%
2024$3,163+5.0%
2023$3,013+2.9%
2022$2,927+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$97,500

From:

To:

Sq Ft1,171DeedBook 4109, Page 9544Recorded10/1/2013

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 1930, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1900