Skip to content

1156 E Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1926

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 16, 2002

Property Information

Block3108
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,767
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$21,200
18%
Improvement Value:$98,800
82%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,821+0.7%
2024$3,796+5.0%
2023$3,616+2.9%
2022$3,512+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2622, Page 218

Property Built

Built

Year Built: 1926