Skip to content

12 N Valley AveVineland, NJ 08360

Built 1940

Last Sale Price
$13,500
Last Sale Date
Nov 1, 1975

Property Information

Block3115
Lot14
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage660
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,500
46%
Improvement Value:$29,900
54%
Total Assessment$55,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,764+0.7%
2024$1,752+5.0%
2023$1,669+2.9%
2022$1,622+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$13,500
DeedBook 1242, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1940