Skip to content

11 Temple RdVineland, NJ 08360

Built 1950

Last Sale Price
$61,000
Last Sale Date
Sep 19, 2024

Property Information

Block3115
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage960
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$23,900
18%
Improvement Value:$107,100
82%
Total Assessment$131,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,171+0.7%
2024$4,144+5.0%
2023$3,947+2.9%
2022$3,834+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$61,000
Sq Ft960DeedBook 4261, Page 634Recorded9/27/2024

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 4166, Page 8503Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$76,000
DeedBook 2266, Page 302

Property Built

Built

Year Built: 1950