Skip to content

11 N Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1919

Last Sale Price
$25,000
Last Sale Date
Aug 28, 1973

Property Information

Block3118
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description1.75S-B- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,704
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,400
16%
Improvement Value:$135,600
84%
Total Assessment$161,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,126+0.7%
2024$5,092+5.0%
2023$4,851+2.9%
2022$4,712+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1213, Page 359

Property Built

Built

Year Built: 1919