Skip to content

19 N Myrtle StVineland, NJ 08360

Built 1926

Last Sale Date
Mar 4, 2059

Property Information

Block3118
Lot26
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class16
Description2S-F- -2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,725
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,400
17%
Improvement Value:$127,800
83%
Total Assessment$153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,878+0.7%
2024$4,846+5.0%
2023$4,616+2.9%
2022$4,484+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-003797-17

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4103, Page 4416

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 4098, Page 4501

Property Built

Built

Year Built: 1926