Skip to content

1869 Gallagher DrVineland, NJ 08360

Built 1988
Industrial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 12, 2022

Property Information

Block314
Lot2
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1S-M
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,600
78%
Improvement Value:$50,200
22%
Total Assessment$225,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,189+0.7%
2024$7,142+5.0%
2023$6,803+2.9%
2022$6,609+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4229, Page 7234Recorded7/13/2022

Property Sale

Sale
$10,400
DeedBook 1709, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1988