Skip to content

1629 Gallagher DrVineland, NJ 08360

Vacant Land

Last Sale Price
$49,200
Last Sale Date
Aug 18, 2015

Property Information

Block314
Lot8
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage2.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$49,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,567+0.7%
2024$1,556+5.0%
2023$1,482+2.9%
2022$1,440+1.4%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$49,200

From:

To:

DeedBook 4132, Page 3051Recorded9/1/2015

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 4012, Page 2246

Property Sale

Sale
$130,152
DeedBook 2849, Page 93

Property Sale

Sale
$84,900
DeedBook 2350, Page 277

Property Sale

Sale
$38,500
DeedBook 1870, Page 271