Skip to content

449 N Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1991

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Dec 23, 2003

Property Information

Block3202
Lot137
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,352
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
22%
Improvement Value:$122,600
78%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,771+0.7%
2024$4,738+5.3%
2023$4,502+3.1%
2022$4,366+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 2714, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1991