Skip to content

461 N Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1988

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 18, 2022

Property Information

Block3202
Lot138
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,232
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,100
21%
Improvement Value:$129,000
79%
Total Assessment$164,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,225+0.7%
2024$5,190+9.3%
2023$4,748+2.9%
2022$4,613+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,232DeedBook 4223, Page 7491Recorded3/9/2022

Property Sale

Sale
$229,381
DeedBook 4021, Page 3765

Property Built

Built

Year Built: 1988