Skip to content

2215 Megan CtVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$278,800
Last Sale Date
Mar 18, 2024

Property Information

Block3202
Lot20
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,014
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,500
29%
Improvement Value:$85,400
71%
Total Assessment$119,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,818+0.7%
2024$3,792+5.0%
2023$3,613+2.9%
2022$3,509+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$278,800
Sq Ft1,014DeedBook 4253, Page 5653Recorded3/21/2024

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft988DeedBook 2871, Page 296Recorded9/22/2005

Property Sale

Sale
$104,880

From:

To:

DeedBook 2820, Page 26NU CodeSheriff sale (12)Recorded3/29/2005

Property Sale

Sale
$60,360
DeedBook 2300, Page 102

Property Sale

Sale
$644,462
DeedBook 1322, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1979