Skip to content

2190 Meadow DrVineland, NJ 08361

Built 1979

Last Sale Price
$221,500
Last Sale Date
Mar 15, 2023

Property Information

Block3202
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage832
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,900
31%
Improvement Value:$75,900
69%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,528+0.7%
2024$3,505+5.0%
2023$3,338+2.9%
2022$3,243+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$221,500
Sq Ft832DeedBook 4239, Page 3949

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4043, Page 8663

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 2760, Page 288Recorded8/9/2004

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 2661, Page 311Recorded5/1/2003

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

Sq Ft832DeedBook 2543, Page 299Recorded10/17/2001

Property Sale

Sale
$45,555
DeedBook 1683, Page 78

Property Built

Built

Year Built: 1979