Skip to content

2506 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1926
Other Exempt

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Dec 15, 2011

Property Information

Block3202
Lot72
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F- -1UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage3,272
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,300
12%
Improvement Value:$195,500
88%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,047+5.0%
2023$6,713+2.9%
2022$6,521+1.4%
2021$6,432+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 4087, Page 7943

Property Sale

Sale
$22,800
DeedBook 1191, Page 990

Property Built

Built

Year Built: 1926