Skip to content

117 Boxwood DrVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Date
Oct 26, 2055

Property Information

Block3205
Lot17
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,504
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,600
21%
Improvement Value:$121,800
79%
Total Assessment$153,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,884+0.7%
2024$4,852+5.0%
2023$4,622+2.9%
2022$4,490+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,504DeedBook 4273, Page 9349Recorded8/11/2025

Property Sale

Sale
$165,500
DeedBook 4104, Page 2860

Property Built

Built

Year Built: 1967