Skip to content

213 Boxwood DrVineland, NJ 08361

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 20, 1988

Property Information

Block3205
Lot22
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,368
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,600
23%
Improvement Value:$105,300
77%
Total Assessment$136,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+0.7%
2024$4,330+5.0%
2023$4,125+2.9%
2022$4,007+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1962