Skip to content

395 Linwood AveVineland, NJ 08361

Built 1967

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 16, 2067

Property Information

Block3202
Lot30
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,356
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,000
20%
Improvement Value:$123,900
80%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,932+0.7%
2024$4,899+5.0%
2023$4,667+2.9%
2022$4,534+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 1115, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1967