Skip to content

106 Boxwood DrVineland, NJ 08361

Built 1965

Last Sale Price
$156,500
Last Sale Date
Nov 10, 2009

Property Information

Block3206
Lot3
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,178
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,400
20%
Improvement Value:$126,900
80%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,040+0.7%
2024$5,007+5.0%
2023$4,770+2.9%
2022$4,633+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$156,500
DeedBook 4064, Page 4277

Property Sale

Sale
$149,500
DeedBook 2787, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1965