Skip to content

123 N Spring RdVineland, NJ 08361

Built 1956

Last Sale Date
Oct 17, 2051

Property Information

Block3206
Lot1
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,471
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
21%
Improvement Value:$115,900
79%
Total Assessment$147,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,690+0.7%
2024$4,659+5.0%
2023$4,438+2.9%
2022$4,311+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$100,500

From:

To:

Sq Ft1,471DeedBook 4153, Page 1429Recorded5/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 1956