Skip to content

3376 E Landis AveVineland, NJ 08361

Built 1950

Last Sale Price
$142,000
Last Sale Date
Feb 24, 2017

Property Information

Block3304
Lot34
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,400
Acreage0.89

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,600
27%
Improvement Value:$98,200
73%
Total Assessment$133,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,260+0.7%
2024$4,232+5.0%
2023$4,031+2.9%
2022$3,916+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,400DeedBook 4151, Page 2364Recorded3/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1950