Skip to content

3070 E Chestnut AveVineland, NJ 08361

Built 1959

Last Sale Date
Aug 14, 2062

Property Information

Block4501
Lot40
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-B
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,380
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
26%
Improvement Value:$120,800
74%
Total Assessment$164,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,228+0.7%
2024$5,194+5.0%
2023$4,947+2.9%
2022$4,806+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,380DeedBook 4282, Page 9604Recorded3/17/2026

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft1,380DeedBook 4139, Page 2656Recorded3/11/2016

Property Built

Built

Year Built: 1959