Skip to content

191 N Brewster RdVineland, NJ 08361

Built 1949

Last Sale Price
$184,000
Last Sale Date
Feb 15, 2018

Property Information

Block3305
Lot64
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,328
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$121,300
75%
Total Assessment$161,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+0.7%
2024$5,108+5.0%
2023$4,866+2.9%
2022$4,727+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$184,000

From:

To:

Sq Ft1,328DeedBook 4163, Page 9777Recorded3/6/2018

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2577, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1949