Skip to content

40 Doren TerVineland, NJ 08360

Built 1962
Vacant Land

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Feb 14, 2019

Property Information

Block3501
Lot13
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage1,062
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,400
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$28,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$904+0.6%
2024$898+5.0%
2023$856+2.9%
2022$831+1.4%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,062DeedBook 4176, Page 9695Recorded2/20/2019

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 2249, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1962