Skip to content

1535 W Landis AveVineland, NJ 08360

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2000

Property Information

Block3501
Lot11
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-2UG
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage1,060
Acreage5.48

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,200
30%
Improvement Value:$99,800
70%
Total Assessment$143,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,553+0.7%
2024$4,523+5.0%
2023$4,309+2.9%
2022$4,186+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910