Skip to content

208 Doren TerVineland, NJ 08360

Built 1987

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block3501
Lot23
Qualifier---
CountyCumberland
MunicipalityVineland City
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning01
Sq Footage2,100
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,100
16%
Improvement Value:$139,800
84%
Total Assessment$166,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,314+0.7%
2024$5,279+5.0%
2023$5,029+2.9%
2022$4,885+1.4%
Property History
Sales2Foreclosures1

Property Sale

Sale
$192,000
Sq Ft2,100DeedBook 4189, Page 4722Recorded1/15/2020

Property Sale

Sale
$87,500

From:

To:

Sq Ft2,100DeedBook 4178, Page 8164Recorded4/4/2019

Foreclosure Case F-014047-16

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Built

Built

Year Built: 1987